Szukana fraza:
Szukaj

Predyspozycje nowotworowe

Każdy z nas doskonale wie, jak ważna jest onkologia molekularna w diagnostyce uszkodzenia genów. Jako jedna z niewielu firm w naszym kraju prowadzimy szeroko pojętą diagnostykę w tym zakresie. Nasi specjaliści zajmują się przede wszystkimi mutacjami BRCA1 oraz diagnostyką wirusa HPV.

BRCA1
Mutacja w obszarze tego genu jest odpowiedzialna przede wszystkim za zachorowania na raka piersi, czy też raka jajników. To właśnie te nowotwory atakują kobiety i są jednymi z najbardziej złośliwych. Każdego roku przyczyniają się one do śmierci kilkunastu tysięcy kobiet. Najczęściej rak piersi i jajników jest powodowany przez czynniki genetyczne. To właśnie mutacje w obszarze genu BRCA1 zwiększa, aż w osiemdziesięciu pięciu procentach ryzyko zachorowania na raka piersi lub raka jajników.
Jak się okazuje już samo wykrycie mutacji w genie jeszcze przez wystąpieniem jakichkolwiek objawów choroby oraz zachowanie właściwej profilaktyki jest w stanie zmniejszyć ryzyko zachorowania nawet o dziesięć procent.

Które kobiety są zagrożone?
Wszystkie kobiety, u których w rodzinie wystąpił u kobiet rak jajników lub też rak piersi. Według badań ryzyko przeniesienia zmutowanego genu na dziecko jest aż pięćdziesięcioprocentowe.
Badanie jest małoinwazyjne i polega na pobraniu kilku kropel krwi. Już taka ilość jest w stanie uratować życie kobiety.

Wirus HPV
Kolejnym niezwykle groźnym wirusem jest wirus brodawczaka ludzkiego popularnie zwany przez wszystkich HPV.
Wirus ten powoduje raka szyjki macicy u kobiet i jest drugim wirusem najczęściej wywołującym śmierć.
Mało kobiet zdaje sobie z tego sprawę, że we wczesnej postaci bez najmniejszego problemu można go wyleczyć. Trzeba jednakże zaznaczyć, że kobiety rzadko poddają się badaniom kierunku wykrycia HVP, więc i szanse na wyleczenie go we wczesnym stadium są znikome.

Wczesna diagnostyka ratuje nie tylko zdrowie, ale i również życie.
To właśnie wirus HPV jest w dużej mierze odpowiedzialny za zachorowanie na raka szyjki macicy, a jego obecność zdiagnozowano u ponad dziewięćdziesięciu procent kobiet, które zachorowały na ten rodzaj raka.

Objawy choroby są dosyć znaczące i łatwo je można zaobserwować. Zazwyczaj w terminie od trzydziestu do dziewięćdziesięciu dni od zakażenia w okolicy pachwin, narządów płciowych oraz odbytu zaczynają pojawiać się brodawki. Jak się okazuje, to właśnie u kobiet w wieku około 20 lat, które rozpoczynają współżycie płciowe dochodzi do pojawienia się wczesnego stadium raka szyjki macicy.
Mężczyźni przenoszą wirus brodawczaka poprzez stosunki seksualne. Mężczyzna również może być nosicielem wirusa, a w takim wypadku choroba może być zupełnie bezobjawowa, jak i także mogą wystąpić pewne symptomy chorobowe.
U mężczyzn najczęściej wirus HPV występuje w tych miejscach, które to są podatne na otarcia. Jest to napletek, cewka moczowa, żołędzi, trzonie prącia i tym podobne.

Najlepszą metodą na wykrycie wirusa HPV jest badanie molekularne DNA HPV.
Wykonywane przez naszą firmę badania pozwalają na zdiagnozowanie około dwunastu rodzajów wirusa HPV wraz z określeniem ryzyka powstania raka.